شما اینجا هستید: خانه / انسان و قرآن / آیات قرآن به روایت تصویر / آفرینش انسان

آفرینش انسان


 آفرینش انسان


 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
أَ فَرَأَيْتُمْ ما تُمْنُونَ * أَ أَنْتُمْ تَخْلُقُونَهُ أَمْ نَحْنُ الْخالِقُونَ *
 به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
آيا از نطفه‏اي که در رحم مي‏ريزيد آگاهيد؟! * آيا شما آن را (در دوران جنيني) آفرينش (پي در پي) مي‏دهيد يا ما آفريدگاريم؟!*
« سوره الواقعه آیات 58 و 59 »
تفسیر نمونه :
آيا از نطفه‏ اي که در رحم مي‏ريزيد آگاهيد؟
در آيه‏ي بعد به دليل دوم اشاره کرده مي‏فرمايد: «آيا از نطفه‏ اي که در رحم مي‏ريزيد آگاه هستيد»؟!(أفرأيتم ما تمنون(.

آيا شما آن را (در دوران جنيني) آفرينش پي‏درپي مي‏دهيد، يا ما آفريدگاريم؟
«آيا شما در طول مراحل جنيني آنرا آفرينشهاي مکرر مي‏دهيد؟ يا ما آفريدگاريم»؟!(أأنتم تخلقونه ام نحن الخالقون(.

چه کسي اين نطفه بي‏ارزش و ناچيز را هر روز به شکل تازه‏اي درمي‏آورد و خلقتي بعد از خلقتي، و آفرينشي بعد از آفرينشي مي‏دهد؟ راستي اين تطورات شگفت‏انگيز که اعجاب همه‏ي اولوالالباب و متفکران را برانگيخته از ناحيه‏ي شما است يا خدا؟

آيا کسي که قدرت بر اين آفرينشهاي مکرر دارد از زنده کردن مردگان در قيامت عاجز است؟!

اين آيه در حقيقت شبيه آيه‏ي 5 سوره حج است که مي‏فرمايد: يا ايها الناس ان کنتم في ريب من البعث فانا خلقناکم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم من مضغة مخلقة و غير مخلقة لنبين لکم و نقر في الارحام ما نشاء الي اجل مسمي ثم نخرجکم طفلا: «اي مردم اگر در رستاخيز شک داريد (به اين نکته توجه کنيد که) ما شما را از خاک آفريديم، سپس از نطفه، و بعد از خون بسته شده، سپس از مضغه (چيزي شبيه به گوشت جويده) که بعضي داراي شکل و خلقت است و بعضي بدون شکل، هدف اين است که براي شما روشن سازيم (که بر هر چيز قادريم) و جنين‏ هائي را که بخواهيم تا مدت معيني در رحم مادران قرار مي‏دهيم (و آنچه را بخواهيم ساقط مي‏کنيم) بعد شما را به صورت طفلي بيرون مي‏فرستيم».

از اينها گذشته اگر آنچه را دانشمندان امروز درباره‏ي اين قطره آب ظاهرا ناچيز دريافته‏اند درنظر بگيريم مطلب روشنتر مي‏شود چرا که مي‏گويند آنچه باعث توليد نطفه انسان مي‏شود ترکيبي است از «اسپر» (نطفه مرد) با «اوول» (نطفه زن) و «اسپرها» کرمکهاي بسيار کوچک ذره‏بيني هستند که در هر مرتبه انزال ممکن است بين دو تا پانصد ميليون اسپر در آن وجود داشته باشد! (يعني به اندازه جمعيت چندين کشور جهان!(.

و عجب اينکه اين موجود بسيار کوچک بعد از ترکيب با نطفه زن به زودي رشد مي‏کند و به طور سرسام‏آوري تکثير يافته و سلولهاي بدن انسان را مي‏سازد و با اينکه سلولها ظاهرا همه مشابهند به زودي از هم جدا مي‏شوند، گروهي قلب انساني را تشکيل مي‏دهند، و گروهي دست و پا، و گروهي گوش و چشم، و هريک درست در جاي خود قرار مي‏گيرند، نه سلولهاي قلب بجاي کليه مي‏روند و نه سلولهاي کليه به جاي قلب، نه ياخته‏هاي گوش در محل ياخته‏هاي چشم قرار مي‏گيرند و نه بر عکس، خلاصه اينکه نطفه در دوران جنيني عوالم پر غوغائي را طي مي‏کند تا به صورت طفلي متولد گردد، و همه‏ي اينها در پرتو خالقيت مستمر و مداوم الهي است، در حالي که نقش ساده انسان در اين خلقت فقط در يک لحظه تمام مي‏شود و آن لحظه ريختن نطفه است در رحم و بس!

آيا اين خود دليل زنده‏اي بر مسأله‏ي معاد نيست؟ که چنين قادر متعالي قدرت بر احياي مردگان را دارد؟!.

منبع : تفسير نمونه ، اثر مرجع عالیقدر اسلام آیت الله مكارم شیرازى

در همین زمینه:

  1. دریافت تفسیر صوتی آیات 57 تا 74 سوره الواقعه ( مفسر : آقای دکتر محمد علی انصاری)
  2. دریافت فیلم مراحل تشکیل جنین انسان

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

5 × 3 =

رفتن به بالا